Kuidas valida nõudepesumasinat?

Vaatamata sellele, et esimene nõudepesumasina patent ulatub aastasse 1850, on nõudepesumasin ikkagi võrdlemisi uus kodumasin. Nõukogude ajal meil siin selliseid masinaid eriti ei liikunud, hoolimata asjaolust, et juba 1970ndatel olid nõudepesumasinad USAs ja Lääne-Euroopas tavapärased. Nõudepesumasina olemasolu on hetkel kohati isegi üürikorteri valimisel eelduseks. Seega on see võrdlemisi kaasaegne masin muutunud ka Eestis tõeliselt populaarseks.

Hea nõudepesumasin töötab vaikselt, kiirelt, ökonoomselt ja säästab teie aega tehes nõud tihtipeale isegi puhtamaks kui käsitsi pestes. Hea ja sobiv nõudepesumasin on individuaalne igale perele. See tähendab, et kaheliikmelisel perel pole suurt mõtet osta 60 cm laiust nõudepesumasinat, mis mahutab 15 komplekti nõusid. Pigem valida optimaalne ja soodne nõudepesumasin – näiteks 45 cm laiune üheksa komplektiga.

Nõudepesumasina mõõdud

Nõudepesumasinad on üldjoontes kolmes suuruses:

 • Lauapealsed ehk väiksed
 • 45 cm laiused ehk keskmised
 • 60 cm laiused ehk suured

Lauapealne nõudepesumasin mahutab umbes kuus komplekti nõusid, 45 cm laiused umbes üheksa komplekti ning 60 cm laiused kuni 15 komplekti (aga harilikult 12-13 komplekti). Mis aga kuulub ühte nõudekomplekti? Nõudekomplekt, mis masina sisse peaks mahtuma, on standardiseeritud ning sellesse kuulub vastavalt IEC normile praetaldrik, supitaldrik, magustoidutaldrik, klaas, teetass ja alustass, nuga, kahvel, supilusikas, magustoidulusikas ja teelusikas.

45 ja 60 cm laiad nõudepesumasinad on võrdlemisi standardsed. Nende kõrgus on harilikult 85 ja sügavus 60 cm. Integreeritavad nõudepesumasinad on natuke teiste mõõtudega, aga samuti üsna normis – näiteks üks Electroluxi 60 cm masin on 81,8 x 59,6 x 55,5 cm, aga Boschi oma 81,8 x 59,6 x 55,0 cm. Lauapealsete nõudepesumasinate mõõdud on ligikaudu 45 x 55 x 50 cm varieerudes sõltuvalt mudelist ja tootjast.

Sisuliselt on olemas kaht põhilist tüüpi nõudepesumasinaid – eraldiseisvad ja integreeritavad. Eraldiseisvad on igast küljest ümbritsetud korpusega, mis loodetavasti silma ei riiva.
Integreeritavad aga tahavad enda ümber saada viisakat mööblit.
Integreeritavad nõudepesumasinad jagunevad veel omakorda kolme kategooriasse:

1) Täis-integreeritavad – kõikidele külgedele tuleb köögimööbel. Ka nõudepesumasina uksele kinnitatakse terves suuruses mööbelplaadist uks.whirl

2) Integreeritavad, kuid esipaneeliga – kõikidel külgedel on mööbliplaat, kuid ukse plaat pole tervenisti mööbliplaat, vaid välja jääb paistma juhtpaneel koos display-ga.

3) Integreeritav, kuid oma uksega – masina küljed ning tagune on n-ö viimistlemata, kuid uks on “viisakas”.

bosch

Mille alusel valida nõudepesumasinat?

Müratase

See omadus on minu subjektiivsel hinnangul isegi tähtsam kui energiaklass ja muud sellised omadused. Tänapäevastes korterites ja ka majades, kus tihtipeale on avatud või poolavatud köögiga elutoad, saab kõrge müratasemega nõudepesumasin kiirelt probleemiks. Töötav nõudepesumasin segab märkimisväärselt näiteks filmi vaatamist või normaalsel toonil vestlust. Raamatu lugemisest ei hakka rääkimagi. Milline peaks olema nõudepesumasina müratase? Loomulikult – mida vähem detsibelle, seda parem. Kahjuks on see aga tihtipeale seotud ostuhinnaga, kuigi mitte otseselt. Mürataseme ligikaudne vahemik on 44-52 detsibelli. Võrdluse mõttes võiks meelde tuletada, et külmkapp teeb umbes 35-45 dB müra ning pesumasin tsentrifuugil ~70-76 dB. Kui madala müratasemega nõudepesumasin teeb sama palju häält kui kehva müratasemega külmik, siis 52 dB on juba võrdlemisi häiriv tegelane, keda köögis hoida.

Energiaklass

Nagu ikka, valige hea energiaklassiga masin, aga pidades silmas seda, et näiteks A+ ja A++ erinevus on tarbimises väga väike. Erinevus on umbes 20 kWh aastas – arvutage ise, kui palju te parema energiaklassi puhul võidate. Kas rohkem või vähem kui 2 €? Kui te saate A+ energiaklassiga nõudeka 50€ odavamalt, siis tasub võtta pigem see, sest selle n-ö tagasi teenimine ainult marginaalselt väiksema energiakuluga läheb pikemaks kui on hariliku nõudepesumasina eluiga.

Veekulu

Harilikult tuuakse tooteinfos välja see, kui palju kulutab masin vett ühe keskmise pesutsükli läbimiseks ning mis on aastane kulu liitrites. Ilmselgelt on kulu otseses seoses sellega, kui suur masin teil on. 60 cm lai masin võtab ühe tavalise tsükli jaoks umbes 11 liitrit vett, 45 cm nõudepesumasin 9-9,5 liitrit ning väike lauapealne umbes 7-8 liitrit.
Kas nõudepesumasin säästab vett? Kuivõrd Boschi andmetel võtab 12 nõudekomplekti käsitsi pesu ligikaudu 30-40 liitrit vett, siis nõudepesumasinat kasutades võid olla kindel, et vett kulub kuni 4 korda vähem.

Pesutulemus- ja kuivatusklass

Need kujutavad endast pesemise ja kuivatamise tulemuslikkust. Samas pole ma näinud ühtki kaasaegset masinat, millel ei oleks mõlemad näitajad A klassist!
Kuivatustulemusele aitab kaasa näiteks Boschil ja Siemensil kasutusel olev Zeolite tehnoloogia. Kasutusel vaid kallima hinnaklassi masinatel, kuid väidetavalt kuivatab ka plastnõud väga hästi ära, erinevalt tavalistest masinatest. Zeolite ise kujutab endast erilist mineraali, mis niiskust imades eraldab soojust ning sellega suudab eriti hästi kuivatada nõud masinas.

Muud toredad funktsioonid

 • Pesu lõpu indikaator

Minu hinnangul üks väga vajalik funktsioon, eriti kui plaanite osta integreeritud nõudepesumasinat, sest pesu ajal on uks ju kinni ja mingeid juhtpaneeli tulukesi pole näha.
Turul on erinevalt lahendatud versioone sellest funktsioonist, kuid nad täidavad sama eesmärki – et sa teaks, millal masin reaalselt lõpetanud on. Olemas on nii laserid, mis näitavad erinevat värvi täppi põrandale, kui ka laser-süsteeme, mis kuvavad lausa minuteid programmi lõpuni. Samuti on olemas helisignaalid ning siis harilikud display-d.

 • Display

Tore, kui on olemas, aga märkimisväärselt juurde ei anna. Suurim boonus on see, et te näete display pealt erinevate pesuprogrammide pikkust. See on mugav, kui puhtaid nõusid on vaja mingiks kindlaks kellaajaks, sest siis on võimalik oma aega paremini arvestada ja ei teki ebameeldivaid üllatusi stiilis “Tahaks nüüd süüa, aga kõik taldrikud on masinas pesus”.

 • Riiulid ja hoidikud

Vastavalt hinnaklassile kasvavad ka nõudepesumasina riiulite ja hoidikute kvaliteet ja funktsionaalsus. Parematel masinatel on näiteks pehmest kummist veiniklaasihoidjad, mis ei lase klaasil hoidikus keerutada ning hoiab klaasi kindlalt ent pehmelt paigal. Samuti saab parematel masinatel liigutada ülemist korvi teatud piirides üles-alla. See on vajalik selleks, et suuremad potid-pannid alla riiulile ilusti ära mahuks.
Suurematel masinatel on tavapärase söögiriistade korvi asemel kolmas riiul. Sealt saab noad ja kahvlid kergemini ja hügieenilisemalt kätte ning sinna õnnestub kergema vaevaga paigutada ka suuremad spaatlid jms.

 • Viitstart

Vajalik selleks, kui tahate oma nõud panna pesema ööseks, aga ei viitsi ööni üleval istuda. Sisuliselt on kahes variandis viitstarte. 1) 3h / 6h – kolme või kuue tunni pärast tööd alustav süsteem; 2) sujuv 24-tunnine viitstart, mis võimaldab stardiajaks määrata vahemikus 1 kuni 24 tundi hilisema aja.

Programmid ja temperatuurid

Harilikult on nõudepesumasinatel 4-5 erinevat temperatuuri valikut. Erinevad temperatuurid erinevate eesmärkide tarvis. Eriti mustad ja rasvased nõud saab puhtaks väga kõrgetel temperatuuridel ning vähem määrdunute jaoks piisab ka madalamatest temperatuuridest.

Nõudepesumasina programmid

Programme on erinevatel nõudepesumasinatel 5-11, kusjuures programmide arv pole otseses sõltuvuses masina hinnaklassist. Toon siin välja peamised programmid, mis huvi võiksid pakkuda:
1) Kiirpesu – väga vajalik programm vähe määrdunud nõude kiireks pesuks. Näiteks kui külla tuleb suur hulk sõpru ning nõud mingil hetkel otsa saavad, siis annab midagi päästa just kiirpesuga!
2) Ökopesu – pikk ja madala temperatuuriga programm, mis teeb nõud puhataks eriti säästlikult.
3) Intensiivpesu – kõrge temperatuuriga (70°C) pesu, mis puhastab nõud ja tapab kuni 99,9% kahjulikest bakteritest.
4) Automaatprogramm – kõige lihtsam, sest masin ise valib, kuidas ja kui palju nõusid just pesta vaja on.
5) Ööpesu – eriti vaikne programm, mis laseb öösel magada!

Loodan, et see lühike artikkel aitab teil leida vastuse küsimusele “Millist nõudepesumasinat valida?”. Kui teil on teema kohta veel küsimusi, siis saate kirjutada kommentaaridesse. Artikkel ei ole kindlasti absoluutselt objektiivne, kuid loodan, et siiski piisavalt informatiivne.

Advertisements

5 thoughts on “Kuidas valida nõudepesumasinat?

 1. Ma ei tea kas selle kokkuvõtte toimetamise ajal oled ka silmanud veel sellist omadust nõudepesumasinatel nagu on Zeolite®-kuivatus (tseoliitmineraalid imavad niiskust ja muundavad selle energiaks. Tänu mitmekülgsetele mineraalidele on kuivatus protsess kiirem ja tõhusam). Minu jaoks on äärmiselt oluline et kuivatus oleks maksimaalselt efektiivne. Ka plastikut kuivatades. Enamus tootjate masinates jääb plastik “tilkuma”. Zeolite tehnoloogiat kasutavad Bosch ja Siemens osad mudelid.
  Veel võiks üle vaadata pesuained. Nö kõik ühes tabletid ja eraldi kasutatavad ained. Mis juhul võiks neid kasutada ja kõrgeim efektiivsus.
  Kasutajaid huvitab ka alati pesemisaeg. Bosch ja Siemens masinatel on kindlasti olemas varioSpeed Plus funktsioon mis lühendab pesuaega kuni 66%. Oluline argument minu arust !?!?

  Meeldib

  1. Tänan põhjalik kommentaari eest!
   Jah, olen tuttav ka Zeolite funktsiooniga ja saanud aru, et just plastiknõude kuivatamisel võib see olla märkimisväärselt tõhusam, kui harilik meetod.
   Samas tõesti kasutab seda ainult Bosch ja Siemens ja nendestki ainult kallim ots.

   Pesuainete kalkulatsioone saaks küll siia lisada jah. Efektiivsust hinnata on aga natuke raskem. Erinevad masinad töötavad erinevate vahenditega alati omamoodi.

   Mulle endale on pesuaeg tähtis vaid kiirpesu puhul, sest siis on vaja kiirelt tulemust. Muus osas pole ma kindel, et miks peaks välja timmitud tsüklit lihtsalt kiirendama. Alati toob see kaasa kas energia või tulemuse muutumise.

   Meeldib

  1. Tänan küsimuse eest.
   Köögimööbli ühtsema väljanägemise heaks on kindlasti integreeritav mõttekam.
   Muus osas on tehniliste omaduste poolest tegemist ikkagi samade masinatega.

   Meeldib

 2. Üks minu meelest ülimugav, ökonoomne ning ka ergonoomiline lahendus on sahtelnõudepesumasin, eriti kui sellel on kaks eraldi töötavat sahtlit. Võimaldab nt kahes jaos pesta, mis minu arust on üks väga hea omadus kui nõusid korraga hiigelkogus ei teki või soovidki jupikaupa pesta, mitte oodata kuni kogu suguvõsa taldrikud on kokku kogutud. Vt nt Fisher&Paykel, isegi Eestis müügil.

  Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s