Kuidas osta uut (2015. a.) LED telerit?

Üldjoonelise artikli selle kohta, kuidas endale uut LED telerit valida, leiate siit: link. Kuid kuna aeg ajalt tehnoloogiamaailmas ikkagi midagi muutub, siis võtan selle artikliga kokku selle, mida oodata 2015. aasta televiisoritelt. Milline televiisor endale valida just 2015. aasta mudelivalikust?

3D on surnud – elagu UHD / 4K

Jah, nii ta kõlab. Tegelikult on tegemist pigem klassikalise reklaamindusega, sest kumbki pole ei surnud ega just äsja leiutatud. Tõsi ta on, et suurel jaol teleritel pole enam 3D funktsiooni. Just soodne ots telerite valikust jäi 3D’st ilma. LG ja Samsungil on 3D funktsioon alles jäetud kallimatele mudelitele (Samsungil alates 7. seeriast) ning Philipsi mudelitel on 3D alates 6500 seeriast.

3D
Avatar (2009) oli üks esimestest 3D filmidest, mis tavakinodesse jõudis.

Üldjoontes ongi aga rohkem UHD telereid turule toodud ning 3D funktsiooniga mudeleid on selle võrra vähem. Ma arvan, et see on ka õige! Pole suur 3D fänn kunagi olnud. Ei kinos ega kodus. Olen isegi kinno minemata jätnud seetõttu, et filmi seal näidati vaid 3D’s. Harilik tagasiside 3D kasutuse kohta kodudes on ka pigem selline, et “Jah, mõni kord aastas otsin need prillid ka ise üles, aga siis ka ainult mõne 3D multika vaatamiseks, mille lastele ostsin.”

Ega UHD puhul väga palju paremaid uudiseid muidugi pole! Esiteks aga selgitus, et mis on 4K ja mis on UHD. 4K – tähistab numbrit 4000. Ehk siis 4000 pikslit. See lühend pärineb professionaalsest filmitööstusest, kus standardne mõõt oli 4096 x 2160 pikslit. Järelikult tohiks kasutada tähist 4K vaid ekraanide puhul, mis on üht pidi rohkem kui 4000 pikslit (jättes samaks ekraanisuhte). UHD lahti kirjutatult tähenda Ultra High Definition ehk siis Ultra Kõrglahutus. Sisuliselt on UHD ekraanid kaks korda teravamad kui Full HD ekraanid ning nende resolutsioon on siis ka 3840 x 2160. Ometi pole UHD võrdeline 4K’ga just selle pärast, et 3840 pole ju 4K ehk 4000 pikslit. Need telerid, mida täna harilikus elektroonikapoes müüakse on UHD ja mitte 4K.

Aga olenemata sellest, et kas tegemist on UHD või 4K telekaga, siis pole sisu toodetud neile kummalegi väga. Halenaljakas, aga eelmise aasta UHD telerimudelitega sai kaasa ühe välise kõvaketta, mille peal oli 8 UHD resolutsiooniga loodusfilmi. Ja sel hetkel oligi see sisuliselt kogu UHD eelis.

Pärast seda on tulnud mitmeid seadmeid, mis suudavad UHD videot salvestada nagu näiteks GoPro Hero 4 Black seikluskaamera. Samuti on lisandunud võimalusi UHD filmide vaatamiseks (link), kuid kõik vajavad palju raha ja/või väga kiiret internetti. Seega ei ole põhjendamatu küsimus: Kas UHD on uus 3D? Kas järgmine aasta kaob ka UHD ja asemele tuleb midagi uut?

Midagi uut kindlasti tuleb, selles pole kunagi küsimus, aga ma arvan, et UHD on kindlasti püsivam kui 3D. 55 tolline televiisor on Full HD resolutsioonis lähemalt vaadates juba piinlikult teraline. “Ära vaata siis nii lähedalt!” Jah, aga sellise mõtteviisiga inimesed ei osta endale ka head ja uut telerit. Resolutsioon saab just eriliseks kaalukeeleks monitoride puhul, mida inimesed üldiselt liigagi lähedalt piidlevad. Ilmselt läheb veel aega, aga eks jõuab ka UHD sisu tootmine järele ja siis saavad kõik inimesed nina vastu telekat istuda ilma, et pildil piksleid üksteisest eraldaks. Tänasel päeval on hea valik soetada endale pigem UHD kui 3D televiisor.

Smart TV on nüüd valmis???

Peamine teine uuendus, mis silma torkab, on jätkuvad edusammud Smart TV vallas. Vähemalt 3 aastat on sellega pusitud. Kõigil normaalsetel televiisoritel on WiFi integreeritud ja veebilehitseja on neis ka olemas, aga siiski on kõik väga aeglane ning mugavast kasutuskogemusest ei tahaks juttu teha.

Ma ise pole veel ühtegi uuendatud süsteemiga telerit katsuda saanud, kuid väidetavalt on LG WebOS 2.0 lihtsalt palju kiirem kui eelmine generatsioon. Lisatud on n-ö kiirvalikuid, mis teevad igapäevase telerikasutuse sujuvamaks. Eesti turule tähtsa aspektina tuleb Elioni äpp ehk siis n-ö sisseehitatud digibox nüüd ka LG teleritele. Kõigile nendele mudelitele, mis on WebOS 2.0’ga ehk siis alates 630 mudelist üles poole.

Philips jätkab Androidi baasil Smart TV süsteemi arendamist, kuid muresid (eelmise aasta põhjal) on neil lahendada palju. Sel aastal tuuakse välja 80% teleritest juba Androidi operatsioonisüsteemiga; Androidi saavad ka mõned algtaseme Full HD televiisorid. Tegemist on siis Android telerite teise põlvkonnaga.

philips 7600
Philips 7600 jalgade disain

Telerite disain muutub igal aastal ning natuke on muutunud ka tänavu. Valdavalt tehakse telereid jätkuvalt kitsama raamiga ning Philips on oma erinevate mudeliseeriate juures isegi välja toonud mõõtmed nii ekraani paksusele kui nähtavale äärele. Näiteks 7600 seeria puhul on teleri paksus 17 mm (41 mm koos jalaga) ja ekraani äär on 7 mm.

 

 

Jätan selle artikli hetkel lahtiseks, selleks et siia lisada infot, mida telerite kasutuse käigus omandan ja siis saan teieni tuua. Uuendamisteni!

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s