Kuidas valida endale parimat sülearvutit?

Üritan siinkohal anda kiire ja ülevaatliku juhendi selleks, millele mõelda kui tahate osta uut sülearvutit? Loomulikult on teemast võimalik kirjutada raamatuid, aga alustuseks sobib ehk seegi. Väidaksin, et sülearvutid on töö tegemisel palju levinumad kui lauaarvutid. Eriti ametikohtadel, kus on aeg-ajalt vaja arvuti kaasa võtta. Võimekus just tavaliseks tekstitöötluseks ja veebilehitsejaks on täiesti küllaldane ka sülearvutite puhul. Ja kui paljud inimesed siis tegelikult oma arvutit rohkemaks kasutavad?

Millist sülearvutit osta? Valikus on väga suure hinnaerinevusega ning pealtnäha väga sarnaseid laptop’e. Soodne sülearvuti algab umbes 250€ juurest ning mänguri sülearvuti võib vabalt maksta ka 2000€. Kuidas siis valida sobiv sülearvuti?

Sülearvuti omadused, millest kindlasti rääkima peaks on: 1) ekraan; 2) protsessor ja RAM; 3) kõvaketas või SSD; 4) klaviatuur ja puuteplaat; 5) muud omadused.

1) Sülearvuti ekraan

Sülearvuti ekraan on tähtis. Esiteks peaks ta olema võimalikult kõrge resolutsiooniga selleks, et nähtav pilt oleks terav ning töölauale mahuks piisavalt ikoone. Mida madalam resolutsioon, seda vähem mahub harilikult ka igasugu faile, otseteid jms. Ekraani puhul tuleks silmas pidada ka maksimaalset heledust – madala heledusega ekraan võib jääda liiga tuhmiks juhuks kui näiteks päike ekraani peale paistab, sest siis pole sealt midagi näha. Ekraanid saab üldjoontes jagada kaheks – läikivad ja mattid ekraanid. Läikiv sülearvuti ekraan on harilikult parema ja täpsema värviedastusega ning ideaalsetes tingimustes näeb parem välja. Kahjuks aga on ideaalseid tingimusi harva ning siinkohal tulebki mati ekraan eelised. Matt ekraan ei peegelda valguse peale paistmisel ja laseb erinevates tingimustes paremini tööd teha, kuid samas on sellelt kuvatud pilt hajusam ning vähem täpne võrreldes teist tüüpi ekraaniga. Mina ise eelistan kindlasti matte ekraane. Ekraani suurust valides peab arvestama ka seda, et üldjoontes on suurema ekraaniga arvutid ka raskemad arvutid. Aga osaliselt on just mobiilsus see, milleks sülearvuti ostetakse, seega ei tohiks see konti murdev olla. Samas kui ostate sülearvuti, mis niikuinii valdavalt laua peal seisab, siis on suurema ekraani taga loomulikult mugavam tööd teha. Peate ise hindama oma arvuti tõenäoliselt kasutust ning sellest lähtuvalt ka otsuse tegema.

2) Protsessor ja RAM

Intel i5 seeria protsessorid on keskmisest suurema jõudlusega.
Intel i5 seeria protsessorid on keskmisest suurema jõudlusega.

Protsessorid ja mälud on ka tähtsad, aga mitte kaugeltki nii tähtsad kui mõned aastad tagasi. Pigem on liigutud piisavalt võimsate protsessorite poole, mis saavad hakkama tavaliste ülesannetega – sellised protsessorid on ka kõige odavamates sülerites. Loomulikult ei jooksuta selline odav masin erinevaid CAD programme ning ka pildi- ja videotöötlus ei tule selle peal hästi välja. Kuna aga tavalise inimese arvutikasutus sisaldab endas valdavalt veebilehitseja kasutust ning aeg ajalt ka videote/fotode vaatamist, siis sellega ei tohiks ükski raal enam hätta jääda. Parim sülearvuti mängimiseks on loomulikult kõige võimsama protsessoriga! Samas peab rõhutama, et protsessor on arvuti süda! Kuid tõenäoliselt ka kõige kallim üksik-komponent, seega väga hea protsessoriga arvuti maksab ka väga palju. Eelistada tasub alati uuemate generatsioonide protsessoreid – Intel Core protsessoritel näitab esimene number nende generatsiooni, mida suurem number, seda uuem. Hetkel on uusimad 5. generatsiooni omad. Samuti ei tohiks protsessori valimisel lähtuda vaid tuumade arvust või taktkiirusest – mina kasutan Passmark lehte, kus saab erinevaid protsessoreid võrrelda (link). Erinevad protsessori tüübid on parem lahti kirjutada mõnes teises ja põhjalikumas artiklis, kuid RAM ehk mälu ehk muutmälu kohta võib ühiselt öelda – mida rohkem, seda parem (vähemalt 4GB peaks ikka olema).

3) Kõvaketas ja SSD

Kõvaketas (HDD – Hard Disk Drive) ja SSD (Solid State Drive) on võhiku jaoks sama asi ja sisuliselt ta sama rolli ka täidab. Ometi on neil märkimisväärseid erinevusi ka peale lühendi. Üldjoontes on HDD – ehk siis klassikaline kõvaketas – andmemahuti, kus on liikuvad osad ja mis seega ka häälitseb ning on õrn, kuid harilikult mahutab rohkem andmeid sama raha eest võrreldes SSDga. SSD on rohkem sarnane mälupulgale. Põrutuskindel, puuduvad liikuvad osad, vaikne. Peale selle on SSD ka märkimisväärselt kiirem ehk siis andmevood saavad kiiremini kirjutatud ja loetud võrreldes HDD’ga. Sellegi poolest on HDD ehk kõvaketas eelistatud just nende poolt, kellel on palju andmeid vaja hoida oma sülearvutis. Näiteks meeldivad teile filmid ja muusika – peamine koht, kus nad endale kodu leiavad on kõvaketas. Kui SSD’d on harilikult umbes 128 kuni 500 GB, siis normaalsed kõvakettad 500 kuni 1000 GB. Kahekordne mahu vahe võib mõne inimese juba mõtlema panna! Kui otsite võimalikult soodsat ja suure mahutavusega sülearvutit, siis pole SSD praeguste hindade juures veel teie jaoks. Kui aga soovite head ja kiiret ja ka rohkem põrutuskindlat raali, siis valige kindlasti SSD.

4) Klaviatuur ja puuteplaat

Tihtipeale on klaviatuur ja puuteplaat (touchpad) viimased asjad, mida arvuti juures vaadatakse. Ometi puutume me füüsiliselt just nende komponentidega kõige rohkem kokku, oleme arvutiga kontaktis klaviatuuri või puuteplaadi kaudu. Mis siis eristab head ja halba klaviatuuri. Eks valdavalt on see tunnetuse küsimus, aga mõned asjad on kindlad. Hea koostekvaliteet (klahvid püsivad arvuti küljes); klahvi käik on selge (st. saad aru, millal vajutus on tehtud); klaviatuur on õige regiooni oma (olemas on täpitähed ja erimärgid nagu ‘@’ on õiges kohas).

touchpad
Parimateks puuteplaatideks peetakse tihti just Apple toodete omi.

Sülearvuti puuteplaat peaks olema piisavalt suur, et seal saaks lahedalt näpuga ‘ringi sõita’. Klavidega sama lugu – peab saama aru, kui klikk on tehtud. Samuti võiks olla puuteplaadi pind sobiva kattega, et ka natuke niiske sõrm selle peal hästi libiseks jne. Alternatiiv on muidugi see, et ostate sülearvutile lisaks hiire…

5) Muud omadused

Aku – sülearvuti akukestvuses mängivad rolli mitmed asjaolud. Loomulikult see, et kui suur on aku mahutavus ampertundides, kui suur on ekraan, mis heleduse see ekraan töötab, kuid lõppkokkuvõttes see, et mida arvutiga konkreetsel ajahetkel tehakse. Kui jooksutatakse väga ressursimahukaid programme nii, et sülearvuti ventilaator huugab, siis pole ka aku kestvus pikk. Erinevused loomulikult akudel ja arvutitel on – just sülearvutite jaoks on kasutusel ka eriti energiasäästlikud protsessorid, mis mõningal määral pikendavad aku kestvust. Samas pole tihtipeale arvutite juures aga seda välja toodud, et kui kaua aku kestvus siis ikkagi on – seda just seetõttu, et see oleneb liiga palju kasutajast endast.

Veebikaamera ja mikrofon – tänapäeva vist polegi enam arvutit, millel poleks integreeritud veebikaamerat ja mikrofoni. Kvaliteedis küll erinevus on, aga tihtipeale saad sellest aru siis, kui oled mitut arvutit vaheldumisi kasutanud. Küll aga on need kindlasti vajalikud lisandused – Skype ja muud säärased suhtlusprogrammid töötavad kui valatult, kui atribuudid on juba sisse ehitatud.

Turvalisus – sõrmejäljelugeja on hetkeseisuga vist ainult äriklassi Lenovo ja HP arvutitel. Ennustan, et see on tulevikus sülearvutitel n-ö põhivarustuses. Asendab sisselogimisel tüütu salasõna trükkimise ja on igal juhul palju turvalisem. Fujitsu pakub ka uuema ja märkimisväärselt turvalisema lahendusena käelaba veenimustrituvastust (link). Teine turvaelement, mida sülearvutitelt leiab on Kensintoni lukuauk. See võimaldab arvuti lukuga näiteks laua külge aheldada. Tean, et selliseid lahendusi pakuvad klientidele näiteks mõned raamatukogud.

Garantii – tänu Euroopa Liidule on kõikidele uutele toodetele minimaalne pretensioonide esitamise aeg 2 aastat. Samas pakuvad mõned tootjad oma toodetele laiendatud garantiid. Nagu näiteks Dell. Mitte, et ma maailma suurim Delli fänn oleks, kuid minu silmis tõstab see tema väärtust märkimisväärselt. Dell pakub siis oma sülearvutitele 3 aastast garantiid. Kui valite sülearvutit, siis just vastupidavuse ja suutlikkuse poolest tuleks eelistada n-ö äriklassi sülearvuteid (konkreetsed mudelid Lenovo, HP, Dell ja Fujitsu valikust), millest kirjutan täpsemalt mõnes teises artiklis.

Mõne soovitusena:

Üks minu lemmik arvuteid on hetkel
Dell XPS 13 – https://flex.ee/laptop/Dell/2752-Dell_XPS_13_9360

Alati on äriklassi arvutite hulgast soovitatud Thinkpad seeriat:
https://flex.ee/laptop/Lenovo/3434-Lenovo_ThinkPad_T470_-_OUTLET

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s