Kuidas valida pesumasinat?

Pesu peab pesema! Kui ilma külmikuta saavad inimesed veel nädal või kaks hakkama (olenevalt välistemperatuurist), siis oma musta pesu harilikult sõprade ja sugulaste juurde viia ei tahaks. Või nagu öeldakse – “oma musta pesu teiste ees ei pesta”. Milline pesumasin aga valida ja kas pesumasina ostmine peab olema nii keeruline kui mõned seda näida lasevad?

Ikka on mõned aspektid tähtsamad kui teised. Toodetakse väga erilisi pesumasinaid, mis näiteks ühenduvad teie nutitelefoni ja WiFi’ga ning te saate nende tööd ka eemal olles reguleerida. Aga nendest me esiteks juttu ei teeks, kui üldse.

Seda, millist pesumasinat osta, mõjutavad valdavalt need aspektid: 1) pesumasina mõõdud, 2) maksimaalne pesu kogus, 3) tsentrifuugi kiirus, 4) pesuprogrammid, 5) klassid, 6) muud omadused.

1) Pesumasina mõõdud

Valdavalt on müügis kaht tüüpi masinaid – pealtlaetav pesumasin ja eestlaetav pesumasin. Sellest tüübist tulenevalt on ka mõõdud ja proportsioonid erinevad. Pealtlaetav pesumasin, mis on just eriti popp nõukogude ajal ehitatud paneelmajades, sest ruumi eestlaetava jaoks pole, on mõõtudelt pigem kitsam ja kõrgem. Tegelikkuses on standard võrdlemisi ühtne. Pealtlaetavate kõrgus on 85 cm, laius 40 cm ja sügavus umbes 60 cm. Eestlaetavate pesumasinate kõrgus on samuti 85 cm, kuid laius 60 cm ning sügavus vahemikus 33-63 cm. Nii-öelda täismõõduliseks nimetatakse pesumasinat, mille sügavus ja laius on 60 cm. Kui soovite tulevikus oma pesumasinale peale panna ka kuivati, siis on see mõõt ainus valik. Nimelt ei tea mina ühtegi kuivatit, mis poleks 60×60 suurusega. Väiksema suurusega pesumasina peale aga suurema kuivati paigutamine pole väga hea mõte.

Enne pesumasina ostu pööra tähelepanu ka sellele, kummale poole pesumasina uks avaneb ning kui suur uks on. Kohtab ka selliseid masinaid, mille uks on tohutult suur, kuid ukseauk on väike, seega pole sel puhul eelist ka pesu masinasse panemisel.

Loomulikult soovitaks jätta pesumasinale igasse külge natuke lisaruumi. Teatavasti pesumasin tsentrifuugimisel ka ikkagi liigub veidi. Lisaks peab arvestama seda, kuidas vee pealejooks ja äravool lahendatud on. Pesumasina küljes on harilikult standardne voolik peale- ja äravooluks ka juba olemas.

2. Pesu kogus

Seda, kui suurt pesu kogust teil vaja pesta on, teate vaid teie ise. Selline 3/4 liikmeline pere saab üldjoontes hakkama 6 kilose masinaga. See tähendab siis, et 6 kg pesu on pesumasina jaoks maksimaalne kogus. Mida suurema mahutavusega masin, seda rohkem pesu saate ühe korraga pestud. 6 kilo on ka selline keskmine tänapäevaste masinate puhul. Masinate pesu kogused on üldjoontes vahemikus 4 kuni 10 kilo. Kui olete üksik inimene, siis ilmselgelt pole mõtet endale osta 10 kg masinat, vaatamata kõigile eriomadustele, mida üks uhke ja kallis masin teha oskab.

Suuremate masinate puhul saab kergemini pesta ka väga mahukaid asju nagu näiteks vaibad või tekid. Tihtipeale on nende jaoks ka suurte asjade pesuprogrammid.

Hea omadus, mis on olemas peaaegu kõigil moodsatel masinatel on Fuzzy Logic nimeline pesukoguse automaatika. Sarnane süsteem on ka 6th Sense. Selle tulemusel arvestatakse umbkaudselt teie pesumasinas olevat pesu kogust ning kasutatakse sellele kogusele vastavalt ka vett ning energiat pesu pesemiseks. Seega ei pesta üht paari sokke sama energia ja vee kogusega nagu voodipesu komplekti.

3. Tsentrifuugi kiirus

Harilikult on pesumasinatel välja toodud just tsentrifuugi maksimaalne kiirus. Suuri kiirusi ei tasu karta, sest tsentrifuugi kiirust saab reguleerida. Kui teie vana masin suutis tsentrifuugida vaid 800 pööret minutis, siis tänapäeva tippnumbrid on 1600 pööret minutis. Üldjoontes on täitsa hea 1200 pööret minutis. Mida suurem kiirus, seda kuivemaks väänatakse pesu. Igasugu kangastega loomulikult maksimaalset kiirust ei soovitata ning ka pesumasin ei lase õrna pesu programmiga valida maksimaalset tsentrifuugi kiirust. Loogiline on ka see, et kui pesu väga kõvasti tsentrifuugitakse, siis jääb pesu masina sees rohkem kortsu. Ühest küljest on see tõsi, aga teisest küljest tean ka mitmeid masinaid, mis seda erisüsteemiga ära hoida püüavad. Eks see on katsetamise tulemus, aga võiks olla vähemalt võimalus enda riided võimalikult kuivaks saada juba enne masinast välja võtmist.

Tsentrifuugimine on ka kahtlemata asi, mis pesumasina töös tekitab kõige enam müra. Seega kui võrdlete müra näitajaid erinevatel pesumasinatel, siis pöörake tähelepanu ka tsentrifuugi maksimaalsele kiirusele. Jätkuvalt – 800 ja 1600 p/m masinad pole võrreldavad.

4. Pesuprogrammid

Tegelikkuses kasutatakse pesumasinal ikka umbes kaht erinevat programmi. Vaatamata sellele, et teie pesumasinal on erinevaid programme tõenäoliselt üle kümne. Minul endal on harjumus kasutada sünteetilise pesu programmi umbes 40C-ga ning voodipesu jaoks kasutan puuvilla pesuprogrammi umbes 90C juures. Aga noh, mida rohkem seda uhkem jah?

Valdavalt küll. Valik on ikka parem, kui see, et pesumasin sellega lihtsalt hakkama ei saaks. Lisaks on tänapäeval mitmeid erilisi materjale, mida tavaprogrammidega pesta ei tohikski. Nagu näiteks spordiriided ja joped, mis on erilise vetthülgava kihiga jne. Nende pesemiseks on siis tehtud erilised programmid, mis vähemalt teoorias seda kaitsekihti maha ei pese. Tavalised programmid on jätkuvalt olemas – puuvilla ja sünteetiline, värvilised jne. Suured asjad, spordiriided, kiirpesu, öko-programmid, beebi riided ja palju muud. Erinevad tootjad kasutavad programmide nimetamisel küll natuke erinevaid nimesid, kui nende sisu on siiski sarnane, kui mitte täiesti sama.

5. Klassid

Siinkohas on paras juttu teha sellest, mida enamus inimesi niikuinii teab. Kuidas võrrelda kaht pesumasinat – ikka energiakleebiste järgi!

washing-machine-energy-efficiency-labelKuuldavasti, ja uuringu tulemustest lähtudes, võib väita, et eestlased valivad oma masinat energia- ja veesäästlikkuse järgi (link). Energiakleebise peal on kenasti kirjas energiaklass, keskmine aastane energiakulu, keskmine aastane veekulu, maksimaalne pesukogus, tsentrifuugi klass, müratase pesu jooksul ja viimasena müratase tsentrifuugimisel.

Hea masin on vähemalt A+ energiaklassiga, aga loomulikult on ka A+++ täiesti aktsepteeritavas hinnaklassis.

Näiteks see: LG FH2U2HDN0. Korralik 1200 pööret tsentrifuug, 7 kg pesu ja A+++ energiaklass.

6. Muud omadused

Mootor – põhimõtteliselt on kaks varianti – kas tavaline rihmülekanne või otseveo mootor ehk inverter mootor. Inverter tähendab siis seda, et see on harjakesteta mootor, mis on ühendatud otse trumliga, mitte rihmaga ja rullikutega. Inverter mootor tagab väiksema mürataseme ja on vastupidavam, sest liikuvaid osi on masinas vähem. Samuti on inverter mootorid säästlikumad. Kõigil LG pesumasinatel on näiteks selline pesumasina mootor ning samuti antakse sellele mootorile 10 aastat garantiid. Sama mootorit kasutavad loomulikult ka teised tootjad, kuid pigem kipub see olema kõrgemas hinnaklassis.

Ekraan – või selle puudumine on kindlasti tähtis inimesele, kes soovib teada, millal pesumasin oma pesu lõpetab. Digitaalne LCD ekraan annab igale programmile konkreetse kestvuse, seega saad selle järgi otsustada kas valida üks või teine programm. Näiteks kui kell on juba 10 õhtul, siis saad konkreetse programmi ajakulu põhjal arvestada kui kaua sa oma naabreid terroriseerida tahad.

Aurupesu – on n-ö pesuviis, mis ainult värskendab pesu, mitte ei pese seda otseselt veega. Aurupesuga saab “pesta” pesu, mis pole otseselt must, kuid vajaks natuke värskendust. Näiteks üks päev kantud triiksärgid. Aurupesu eelis tavalise pesuga on veel see, et see ei kahjusta kangast niivõrd, kui seda teeb päris pesutsükkel.

Viitstart – ma küll ei tea kedagi, kes seda kasutab, aga sellegi poolest… Viitstart on võimalus panna masin pesema kindla arvu tundide pärast. Näiteks sooviksite te pesu pesema panna kell 5 hommikul, aga ise selleks üles tõusta ei taha. Panete siis õhtul pesu ja pesuaine masinasse ja viitstardi nt 9 tunni peale ning teid äratabki pesu pesemise hääl kell 5 hommikul. Suurepärane, kas pole!? Suuremal osal pesumasinatest on see funktsionaalsus olemas.

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s